Skip to main content

Posts

Showing posts from September, 2016

Anksioznost

Anksioznost  se najopštije definiše kao odgovor ljudskog organizma na opsanost ili pretnju u budućnosti. Javlja se obično onda kada osoba očekuje da će se u budućnosti desiti nešto loše, a ne oseća se spremnom za takvu budućnost. Svrha anksioznosti se objašnjava evolucionom teorijom: Tokom evolucije ljudske vrste normalno je služila da obezbedi zaštitu organizma, odnosno da motiviše adaptivne funkcije indukujući odgovor borbe ili bežanja u potencijalno ugrožavajućim situacijama.
Edukativni centar- Psihološko savetovalište Niš pruza usluge psiholoskog savetovanja dece, odraslih i starih, psiholoskih radionica, psihodijagnostike (testiranje inteligencije, testiranje ličnosti i profesionalne orijentacije) i psihoedukacije. Psihološko savetovalište formirano je sa ciljem pružanja stručne pomoći osobama sa različitim emocionalnim problemima. Kroz savetodavni proces, psiholog sa klijentom postavlja jasne i realne ciljeve. Primenom različitih tehnika, prilagođenih sposobnostima, problemu i željama klijenta, podučava ga potrebnim veštinama kako bi prihvatio i prevazišao emocionalne i praktične prepreke, koje ga sprečavaju da se kreće ka željenim ciljevima. Glavni motiv osnivanja Psihološkog savetovališta bio je prepoznavanje sve većih potreba zajednice za dobijanjem psihološke pomoći u različitim životnim situacijama. Zahtevi koje pred pojedinca postavlja moderan način života kod većine ljudi uzrokuje psihičke krize koje ne zadovoljavaju kriterijume psihi...

Sezonska depresija

Danas je prvi dan jeseni. Da li vas kišno i tmurno vreme čini neraspoložnim? Nemate volju da izađete iz kuće ili kreveta?

Autizam - Osnovne karakteristike

Autizam je razvojna nesposobnost koja dovodi do nemogućnosti osoba koje imaju autizam da razumeju ono što vide, čuju ili osećaju. To dovodi do ozbiljnih problema u međuljudskim odnosima, komunikaciji i ponašanju. Dijagnostičko-statistički priručnik mentalnih oboljenja, DSM-IV (1994) definiše autizam kao razvojno-pervazivni poremećaj koji se karakteriše:

Panicni napad i panicni poremecaj – Kako ih razlikovati?

Panični poremećaj nije isto što i panični napad. Da bismo govorili o postojanju paničnog poremećaja kod neke osobe, neophodno je da se jave minimum 4 panična napada u intervalu od mesec dana, kao i da nakon paničnog napada postoji intenzivan strah od pojave novih paničnih napada (strah od straha ili "anticipatorna anksioznost"), takođe u trajanju od mesec dana.

Depresija od rodjenja do adolescencije

Depresija od rođenja do mlađe školske dobi  Depresija se može dijagnostifikovati kod dece nakon 2-3. godine iako je tom periodu depresija izuzetno retka. Depresija se u predškolskom periodu karakteriše simptomima kao što su iritabilnost, apatija, plačljivost i sl. Depresija u kasnom detinjstvu i pretpubertetu U ovom periodu depresija kao dijagnoza se postavlja vrlo retko iz razloga što u ovom periodu deca imaju relativno malo vidljivih depresivnih simptoma. Istraživanja nam govore kako u ovom uzrastu ima samo 1.5% do 2% dece koja zadovoljavaju kriterijume depresije. Dete u ovom uzrastu nije sposobno da opiše i predoči rečima svoje osećaje.