Skip to main content

Depresija i stres

Šta je depresija?



depresija-54
Depresija je “stanje smanjene psihofiziološke aktivnosti, u kome preovladava tuga, bezvoljnost i obeshrabrenost, kao i otežano i usporeno mišljenje. U psihijatriji naziv depresija označava niz afektivnih poremećaja koji se karakterišu intenzivnim osećanjima tuge, beznadežnosti, bespomonosti, bezrazložnim osećajem krivice i sklonosti ka samoubistvu.” Etiološka podela depresija razlikuje endogenu depresiju, koja nastaje bez poznatog uzroka, a tumači se fiziološkim promenama i egzogenu ili reaktivnu depresiju, koja nastaje nakon nekog stresnog događaja (npr. smrt nekog člana porodice).


Depresija i stres


Depresija, anksioznost i razni oblici zavisnosti ubrajaju se u dugoročne posledice stresa. U istraživanjima se depresija često povezuje sa veoma stresnim životnim događajima. Tako neki autori navode da se depresija javila kod oko 56% osoba koje su doživele stresan događaj u poslednjih nekoliko meseci pre pojave depresije. Sa druge strane, isti autori navode da depresija može nastati samo ako su stresni događaji vrlo intenzivni, ako predstavljaju neku vrstu trajnog gubitka ili veliko razočarenje i ako zahtevaju dugoročno prilagođavanje. Važnu ulogu u delovanju stresa na depresivnost igraju osobine ličnosti, atribucijski stil i način suočavanja sa stresom.


Psihološko savetovalište Niš
psiholog Radica Ristić Stojilković

Comments

Popular posts from this blog

Radica Ristić Stojilković Diplomirani master psiholog, kognitivno bihejvioralni psihoterapeut pod supervizijom. Autor je više naučnih radova iz različitih oblasti psihologije, a trenutno je u procesu izrade doktorske disertacije. kontakt telefon: 0628734474 kontakt e-mail: psiholoskosavetovalistenis@yahoo.com skype: psiholoskosavetovalistenis Maja Todorović Diplomirani master psiholog, kognitivno bihejvioralni psihoterapeut pod supervizijom. kontakt telefon: 0643759430

Šta je ADHD, a šta ADD?

ADD i ADHD su skraćenice za Attention Deficit Disorder i Attention Deficit Hyperactivity Disorder. Ovi termini se odnose na deficit pažnje sa ili bez hiperaktivnosti.  Deca sa ADD problemom ispoljavaju tri osnivne karakteristike u ponašanju:   1. Selektivna pažnja i memorija: Najčešće imaju dva ekstrema pažnje. Odlično mogu da se fokusiraju na nešto što je njima zanimljivo ili u situacijama koje su nove i interesantne (Najčešće nemaju veze sa školom. Uglavnom su u pitanju video igrice ili TV), ali imaju izrazito lošsu koncentraciju kada treba da obavljaju svakodnevne, posebno školske aktivnosti. Ovoj deci selektivna je i memorija. Od pročitanog teksta ona obično zapamte stvari koje većina dece ne zapamti, ali propuste da memorišu ono što drugi memorišu. Pamte ono što je njima interesantno, a ne ono što je potrebno da zapamte. 2. Rasejanost: Lako ih omete bilo koja spoljašnja stimulacija ili neka ideja koja nema veze sa zadatkom koji obavljaju. 3. Impulsivnost: Reagu

Test za dijagnostifikovanje anoreksije

Bojiš se dobijanja na težini, mnogo paziš na unos kalorija ili ti se čini da je tvoj odnos sa hranom izvan kontrole? Osećaš se krivim/om i kažnjavaš se nakon jela? Izbegavaš pričati o hrani ili prisustvovati druženjima sa prijateljima i porodicom kako bi lakše održao/la svoj dnevni režim ishrane? Možda si u riziku da razviješ poremećaj ishrane . Upravo reagovanje na vreme ti može pomoći.  Uradi ovaj test!