Skip to main content

Posts

Showing posts from October, 2016

Anoreksija i bulimija

Bojiš se dobijanja na težini, mnogo paziš na unos kalorija ili ti se čini da je tvoj odnos sa hranom izvan kontrole? Osećaš se krivim/om i kažnjavaš se nakon jela? Izbegavaš pričati o hrani ili prisustvovati druženjima sa prijateljima i porodicom kako bi lakše održao/la svoj dnevni režim ishrane? Možda si u riziku da razviješ poremećaj ishrane. Upravo reagovanje na vreme ti može pomoći.  Podaci dosadašnjih istraživanja slažu se da je prosečni uzrast javljanja anoreksije 14 godina dok se bulimija javlja nešto kasnije (oko 18te godine).

Asertivnost - Kako poboljšati komunikaciju u porodici

Čest problem u komunikaciji je činjenica da ono što mislimo i govorimo nije isto kao ono što je druga osoba razumela. Uz to, često želimo drugoj osobi jasno reći šta želimo od nje, a to se završi međusobnim prebacivanju i izvlačenjem starih grešaka pa razgovor odluta od početne ideje, a neretko se završi i žustrom raspravom i svađom. Čini nam se da nas ta osoba stalno pogrešno razume, da ne želi da nas sasluša, da neće priznati da smo u pravu, a sa druge strane čujemo iste prigovore na svoj račun. Započeti razgovor, umesto dogovorom, završava se kao „ping-pong“ prebacivanje lopte sa jednog na drugog. Razloga za takav „scenario“ ima više, a jedan od njih je i način komunikacije, tj. način na koji govorimo to što želimo reći. Postoje određene tehnike komunikacije koje je moguće relativno lako naučiti, a koje mogu pozitivno uticati na ishode naših razgovora.

Naučite da se zalažete za sebe- Asertivnost

ASERTIVNOST je veština aktivnog zalaganja za svoja prava bez ugrožavanja prava drugih ljudi. Uključuje fino (pre)poznavanje svojih osećanja, potreba i granica u odnosu na druge ljude i otvoreno i iskreno komuniciranje sa drugima. Razumevanje asertivnosti je lakše kada razmotrimo i druga dva načina ponašanja u društvenim interakcijama, a to su agresivno i pasivno ponašanje. Kod agresivnog ponašanja osoba se zalaže za svoja prava, bori se da ostvari ono što želi, a da pri tom obično ugrožava prava drugih. Drugi se zbog takvog ponašanja osećaju preplašeno ili ljuto pa često odlaze iz odnosa ili i sami postaju agresivni, tako da postoji velika mogućnost sukoba. Na kraju, osoba dobije ono što je u startu želela, ali joj dugoročno stradaju odnosi sa drugim ljudima.

Enureza- Noćno mokrenje kod dece

Primarna noćna enureza je česta kod dece i predstavlja značajan psihosocijalni problem, kako za decu, tako i za njihove roditelje.  Enureza je mokrenje bez kontrole svesti da se to čini. Odsustvo svesne kontrole stvara higijenske, psihološke i socijalne nevolje deci i roditeljima. Mokrenje jeste automatski, nagonski fiziološki čin ali se kroz proces učenja podređuje svesnoj kontroli i volji deteta.

Grupno psihološko savetovanje

Osim individualnih tretmana u Psihološkom savetovalištu Radica Ristić Stojilković sprovode se i grupni tretmani.  Grupni tretmani su kompleksni, ne samo zbog broja članova, već i zbog same dinamike unutar grupe. Ovi tretmani predstavljaju oblik psihosocijalnog rada u kome se, uz vođstvo psihologa, redovno sastaje mala grupa klijenata kako bi komunicirali i razgovarali o problemu. U grupnom tretmanu, klijent (pojedinac) dobija mesto na kome može raditi na svom problemu uz podršku drugih. Na taj način dobija uvid u svoje misli i ponašanje, a osim toga, ovakav oblik rada izuzetno je koristan onima koji imaju poteškoća u međuljudskim odnosima, pre svega zbog iskustva socijalnih interakcija koje su osnovni deo grupnog tretmana. Grupni tretman zahteva poštovanje privatnosti drugih članova grupe- imena članova i informacije koje oni iznose su poverljivi. Od članova grupe se ne traži da na sastancima govore ili otkrivaju intimne podatke o kojima ne žele govoriti.

Individualno psiholosko savetovanje

Individualno psihološko savetovanje će vam omogućiti da vidite da je promena koju želite već skrivena u vama. Psihološko savetovalište Niš u okviru Edukativnog centra pruža sasvim novi i jedinstven način rada. Kroz učinkovito i dinamično psihološko savetovanje, koje je orijentisano ka cilju, prilagođeno potrebama svakog klijenta, poštujući etičke norme, psiholog pruža pomoć i podršku u suočavanju sa svim životnim zahtevima i problemima, kao i u njihovom rešavanju. Psihološko savetovanje u Psihološko savetovalištu Radica Ristić Stojilković prilagođeno je svakom pojedinačno, kako bi u što kraćem vremenskom roku i u prijatnom okruženju uspeli da savladaju svoje životne prepreke, prihološke probleme i pronaći odgovore na što više ličnih pitanja. Zajedničkim radom, psiholog i klijent, dolaze do zadatog cilja, a to je lični rast i razvoj i postizanje određenog kvaliteta življenja. Psihološko savetovanje je neizbežno u današnjem modernom stilu života, a i potrebe za psihološ...
Psihološko savetovalište- Edukativni centar nalazi se na veoma mirnom mestu u TC Zona 1, tačnije u ulici Bulevar Nemanjića 67a, lok. 48/1.
Radica Ristić Stojilković Diplomirani master psiholog, kognitivno bihejvioralni psihoterapeut pod supervizijom. Autor je više naučnih radova iz različitih oblasti psihologije, a trenutno je u procesu izrade doktorske disertacije. kontakt telefon: 0628734474 kontakt e-mail: psiholoskosavetovalistenis@yahoo.com skype: psiholoskosavetovalistenis Maja Todorović Diplomirani master psiholog, kognitivno bihejvioralni psihoterapeut pod supervizijom. kontakt telefon: 0643759430

Međunarodni dan starih

Povodom Međunarodnog dana starih održana je tribina koja nosi naziv „Stid teži od šamara“ u organizaciji Sigurne kuće za žene i decu žrtve porodičnog nasilja. Ova tribina ima za cilj da se ohrabre stare osobe da zatraže pomoć, jer prema istraživanjima Sigurne kuće stari ne trpe samo fizičko nasiilje već i ekonomsko i psihičko zlostavljanje, kao i razne oblike zanemarivanja.